Jakie wybrać firanki do domowego salonu?

Salon jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w całym obiekcie mieszkalnym. Niezwykle istotną rolę odgrywają w nim dekoracje okienne, które z jednej strony zapewniają intymność, z drugiej zaś efektownie wzbogacają ogólną aranżację. Godne polecenia są w szczególności delikatne firanki do pokoju dziennego zaprojektowane w styli klasycznym bądź nowoczesnym.

Pożądane parametry użytkowe 

Na firanki do pokoju dziennego warto postawić przede wszystkim dlatego, że poprawiają ogólną estetykę wnętrza, chronią nas przed wścibskim wzrokiem przechodniów i sąsiadów, a także przepuszczają znacznie więcej naturalnego światła aniżeli grube zasłony. Tym samym przyczyniają się do kreowania wyjątkowo przytulnej atmosfery sprzyjającej wypoczynkowi i przyjmowaniu gości. Jak by tego było mało, optycznie powiększają przestrzeń, co ma ogromne znaczenie w przypadku pomieszczeń o mocno ograniczonym metrażu. Kupując omawiane dekoracje, należy najpierw koniecznie zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. Może to być mięsisty woal, zwiewny tiul albo elegancko tkany żakard (z poliestru wzbogaconego o włókna naturalnej bawełny). Jeśli chodzi o długość, to firanki do pokoju dziennego powinny sięgać niemal do samego parapetu, ewentualnie kończyć się 1-2 centymetry nad powierzchnią podłogi. Krótsze modele pasują bardziej do kuchni. Oto pozostałe ważne parametry:

– kolor – najlepiej śnieżnobiały, lekko kremowy lub pastelowy

– styl – dostosowany do aranżacji salonu (np. w rustykalnych wnętrzach świetnie wyglądają wersje haftowane z marszczeniami)

– sposób wieszania – za pomocą tradycyjnych żabek, funkcjonalnych kółek bądź wygodnych rzep

– cena – umiarkowana, w przedziale 30-200 zł

Kilka praktycznych wskazówek 

Wybierając firanki do pokoju dziennego, nie można z pewnością zapomnieć o uwzględnieniu użytecznych dodatków. Przydatne są zwłaszcza drobne akcesoria ułatwiające upinanie materiału, takie jak choćby metalowe klamry, plastikowe spinki czy sznurowe chwosty. Z ich wykorzystaniem bez problemu uzyskamy atrakcyjną dekorację okna, która zachwyci przybyłych gości. W sytuacji, gdy nasz salon nie jest zbyt rozległy, znakomicie sprawdzi się firanka o prostej, wręcz minimalistycznej formie. Unikajmy nadmiernie fantazyjnych detali, bo niepotrzebnie przytłoczą przestrzeń. Z kolei w dużym salonie z dołączonym aneksem kuchennym warto powiesić egzemplarz o gęstszym splocie, ozdobiony wyrazistymi wzorami. Dodajmy, że firanki do pokoju dziennego opłaca się kupować głównie w sklepach internetowych, ponieważ posiadają bardzo szeroki asortyment.

 

About the author