Jak wybrać odpowiednie zasłony: wskazówki od profesjonalistów

Zasłony to nie tylko przytulność, ale także praktyczność. Chronią one pomieszczenie przed światłem słonecznym, kurzem, nocnymi “latarniami”, cyrkulacją zimnego (gorącego) powietrza i innymi czynnikami. Dlatego należy odpowiedzialnie wybierać zasłony. 

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze firan?

Firanki do pokoju z pionowym, kontrastowym nadrukiem optycznie powiększają pomieszczenie, natomiast pionowy nadruk sprawia, że wydaje się ono większe. Jeśli nie chcesz, aby zasłony dotykały podłogi, odległość między krawędzią zasłony a wykładziną podłogową powinna wynosić 5-8 cm, a jeśli jest odwrotnie, to ich długość powinna być o 15-20 cm większa niż wysokość ściany.

Czy po bokach okna znajdują się małe przegrody?

Nie chcesz zakładać na nie zasłon, bo tylko optycznie obciążą pomieszczenie. Do pomieszczeń, z niskimi sufitami należy wybierać zasłony z tkanin w jasnych kolorach. W pokojach dziecięcych, kuchniach lub biurach długie zasłony nie będą odpowiednie, należy raczej wybrać rolety rzymskie lub alternatywnie rolety francuskie. Długie lekkie zasłony ozdobią i skorygują objętość małych pomieszczeń. Powieś ciemne zasłony w większych pomieszczeniach, przestrzeń od razu stanie się bardziej kameralna, przytulna.

Jak dobrać kolor zasłon?

Jeśli w najbliższym czasie nie zamierzasz zmieniać mebli w pokoju, możesz po prostu dopasować kolor zasłon do koloru mebli. Obecnie ta metoda jest jedną z najbardziej popularnych wśród projektantów. W takim przypadku kolor zasłon powinien być taki sam jak kolor mebli lub jak najbardziej zbliżony. Doskonałym rozwiązaniem są zasłony w neutralnych odcieniach. Mogą to być odcienie piaskowe, beżowe, kremowe lub naturalne. Takie zasłony zawsze wyglądają ładnie i nie rzucają się w oczy.

Jeśli wnętrze pokoju jest w jednym kolorze, zasłony powinny lekko zaciemniać całe tło. Innymi słowy, zasłony muszą być dopasowane do mebli i tapet. Najlepiej jest wybrać zasłony o dwa lub trzy odcienie jaśniejsze, lub ciemniejsze od wnętrza pomieszczenia. Popularne są również zasłony dwukolorowe, dobrze komponują się z każdym schematem kolorystycznym pomieszczenia.

Sekrety profesjonalistów, o których powinieneś wiedzieć

Aby optycznie ocieplić pomieszczenie, najlepiej powiesić zasłony w ciepłych odcieniach: sałaty, żółci, brązu, beżu, złota, pomarańczy, żółto-zielone… Jeśli pomieszczenie wychodzi na północ, jest to opcja niezbędna. Ponadto ciepłe kolory optycznie przybliżają okno i sprawiają, że wydaje się ono większe.

Jeśli chodzi o kolory chłodne (niebieski, błękitny, liliowy, neonowy, szafirowy, turkusowy), są one idealne do pomieszczeń wychodzących na słoneczną stronę. Chłodniejsze kolory stwarzają wrażenie chłodu i sprawiają, że okno wydaje się mniejsze. Aby okno nie sprawiało wrażenia wąskiego i małego, zawieś zasłony na gzymsie. Należy jednak pamiętać, że gzyms musi wystawać poza ramę okna na około 20-25 cm z obu stron.

About the author